Regulamin Amatorskiego Turnieju Szachowego studentów II roku matematyki na PG:

1) Forma i miejsce rozgrywek:

a) Rozgrywki grupowe:
Wszystkich graczy podzielimy losowo na dwie grupy(A i B), będą one liczyły (przynajmniej na początku) po 6 osób. W obu grupach partie będą rozgrywane:
- w trybie każdy z każdym,
- do dwóch zwycięstw (remisy nie są punktowane),
- w czasie nie dłuższym niż 20 minut dla każdego gracza na partię.

b) Rozgrywki „pierwszej ligi”:
Z każdej grupy wyłonione zostaną po 3 osoby, które przejdą do „pierwszej ligi”. W nowo powstałej, sześcioosobowej grupie tryb rozgrywek będzie identyczny jak w rozgrywkach grupowych.

c) Rozgrywki półfinałowe i finałowe:
Z „pierwszej ligi” 4 najlepszych graczy zagra o tytuł mistrza szachowego naszego roku w trybie turniejowym. Przeciwnicy zostaną wybrani w trybie losowania. Tryb rozgrywek półfinałowych i finałowych:
- przeciwnicy grają do przewagi dwóch zwycięstw (muszą być rozegrane co najmniej 3 partie),
- czas partii nie dłuższy niż 30 minut dla każdego gracza,
- wszystkie partie zostaną zapisane i udostępnione.

d) Miejsce rozgrywek:
Miejscem rozgrywek będzie przede wszystkim czytelnia w GG PG. Rozgrywki grupowe mogą być prowadzone w innym miejscu (również przez internet), lecz tylko za zgodą obu graczy.
Mecze „pierwszej ligi”, jak również partie półfinałowe powinny zostać rozegrane w czytelni, aby zainteresowani mieli możliwość ich obserwowania.
Partie nie będą mogły odbywać się w czytelni, jeśli gracze będą podczas ich trwania używali zbyt głośnych zegarów szachowych, mogących przeszkadzać Paniom bibliotekarkom.
Finały turnieju prawdopodobnie zostaną rozegrane w innej, specjalnie zamówionej, niewielkiej sali.

UWAGA: W przypadku, jeśli w trakcie pierwszego tygodnia rozgrywek zgłoszą się więcej niż 3 osoby chętne do wzięcia udziału w rozgrywkach, to do „pierwszej ligi” zostanie wybranych 8 graczy.

2)Terminarz rozgrywek:

a) Rozgrywki grupowe – 04.11.09 – 24.11.09,
Każdy z graczy jest zobowiązany zagrać średnio 5 partii tygodniowo. Nie ma obowiązku grać z danym przeciwnikiem aż do rezultatu – tzn. partie rewanżowe można zagrać innego dnia. Wygodnie będzie grać na kurniku, więc pewnie wiele osób w taki właśnie sposób rozegra swoje partie. Gracz obdarza przeciwnika zaufaniem, więc proszę o sportowe zachowanie.

b) Rozgrywki „pierwszej ligi” - 25.11 – 22.12.09.
Każdy z graczy jest zobowiązany zagrać średnio 4 partie tygodniowo.
Najpóźniej dzień(wieczorem) przed partią jeden z graczy ma obowiązek powiadomić mnie o godzinie (orientacyjnie) i miejscu rozgrywania partii, abym mógł taką informację opublikować.
Nie ma obowiązku grać z danym przeciwnikiem aż do rezultatu – tzn partie rewanżowe można zagrać innego dnia.

c) Rozgrywki półfinałowe i finałowe – 4.1.10 – 18.1.10.
W pierwszym tygodniu rozegrane zostaną mecze półfinałowe, w drugim finałowe. Zawodnicy powinni powiadomić mnie dzień wcześniej o godzinie i miejscu rozgrywanej partii.

3) Regulamin partii:

1. Podczas pierwszej partii gracze losują kto gra białymi. Kolejne partie rozgrywają zmieniając co partię kolor swoich bierek.
2. Podczas partii graczom nie wolno rozmawiać, dopuszcza się jedynie sformułowania szachowe jak „szach”, wypowiadanie na głos posunięć bierek dla obserwatora zapisującego partię i ewentualne upominanie gracza jeśli nie zastosował się do regulaminu partii. (Złamanie tego punktu nie będzie od razu kończyło się dyskwalifikacją – bez przesady, ale chodzi o to, żeby nie rozpraszać się nawzajem, ani nie popędzać, irytować, denerwować przeciwnika, po prostu grać fair).
3. Posunięć nie można cofać.
4. Bierka dotknięta jako pierwsza wykonuje ruch.
5. Bierka postawiona stoi.
6. Limit czasu partii – w rozgrywkach „pierwszej ligi”, półfinałach i finałach pozyskanie zegara do każdej partii jest obowiązkowe – w formie tradycyjnego zegara szachowego, cyfrowego (programu w komputerze/laptopie), bądź programu, w którym obserwator zapisuje partię (w ostatnim przypadku, ze względu na nieuniknione opóźnienie limit czasu jest zwiększany do 22 lub 33 minut dla każdego gracza) W rozgrywkach grupowych można korzystać z zegara, jeśli któraś z osób w partii „na żywo” będzie miała taką chęć i zegar załatwi.
7. Zestawy szachów w rozgrywkach grupowych, „pierwszej ligi” i półfinałowych mogą być dowolne, byleby zawodnicy zgodzili się nimi grać(tylko bez wygłupów:P). W partiach finałowych zestaw bierek będzie najprawdopodobniej narzucony – bardzo podobny, lub identyczny do tych, których używa się na turniejach.

4) Publikowanie informacji o partiach i rozgrywkach:
Jeżeli partia zostanie zapisana, prosiłbym o przesłanie zapisu do mnie, w trybie *.txt, *.cmg (z Chessmaster'a), *.pgn, lub jako link do gry zapisanej na kurnik.pl, wraz z dołączeniem nazwisk obu graczy i informacji kto grał białymi, kto czarnymi i kiedy partia miała miejsce. (Mogę udostępnić program Chessmaster 10th, jeśli ktoś będzie chciał obserwować i zapisywać partie.)